Explorer 200PDS inkl. EQ5 Pro Synscan

Modell/Varunr.: H10220/20981PK

16.198 SEK

Klarna

Produkter i paketet:
  • 1 x Explorer 200PDS OTA f/5
  • 1 x Skywatcher EQ5 Pro SynScan

Lagerstatus: Finns i lager

st.

Explorer 200PDS Tubus och EQ5 Pro synscan et teleskop med parabolspegel, vilket ger skarpare bilder på grund av parabolspegeln. Kikaren är ett supergodt teleskop-astrofoto, och med en komakorrigerare - anpassad till Newton ger den en stor platt bild.

Kikaren rekommenderas för dig som vill ha ett stort teleskop som kan användas både visuellt och fotografiskt för både djup himmel, måne och planeter.

Både huvudspegeln och sekundärspegeln är belagda med en högerreflekterande yta skyddad av en extra Mg2F-överlack, vilket gör spegelbeläggningen mer motståndskraftig och ger den en längre livslängd.

Skywatcher EQ5 PRO Synscan är solid och passar för en 200 mm Newton OTA, därför kan kameran och tillbehören enkelt monteras.
Montering har kullager på båda axlarna och med en solid 45mm stålram är den en stabil bas.
Datorkontrollern kan hitta vägen runt himlen och hitta 43 000 objekt i sin databas.

inkluderad:

  • 2" 28mm okular
  • 9x50 sökar
  • Tuberinge og svalehaleskinne
  • EQ5 Pro Synscan montering

Objektivdiameter   200 mm
Brändvidd   1000 mm /f5mm
Okular    2" 28mm LET
Letar

  9x50

Extrakt  2" (50.8mm) Dual-Speed 10:1 Crayford Focuser
Högsta användbara förstoring     400 x
Diagonal

 

Optik

  Multi-Coated Objective Lens 

Vikt

 45 kg ialt

Engelska manual