Helios Quantum 5

Modell/Varunr.: H30833

18.748 kr.

Klarna

Lagerstatus: Leverans 12-16 dagar
st.

Helios Quantum 5 observationskikare
Professionell kikare för landskaps- och astronomiobservationer.

Kikarens konstruktion
Quantum 5 är tillverkad i en robust och stark metallkonstruktion, vilket gör den extremt stabil på stativ. Kikaren har 100 mm objektivlinser, som tillsammans med bak-4-prismor och helt multibelagd 3-linsoptik säkerställer imponerande ljusgenomsläpp och bildkvalitet. Okularernas 45°-vinkel säkerställer en bekväm betraktningsvinkel - särskilt vid längre användningsperioder.

Med de två uppsättningarna okular uppnår du antingen 20x eller 40x förstoring. Dessutom kan okular för andra förstoringsgrader (1,25") köpas om du vill ha ännu större flexibilitet och förstoring.

Montering på stativ

Kikaren har inbyggd stativgänga, vilket gör det enkelt att montera den på ett stativ. Vi rekommenderar ett robust stativ, eftersom detta ger stabilare och stabilare observationer. Se till exempel Fotomate 2900.

Specifikationer

  • Helt multibelagd 3-linsoptik
  • Stora Bak-4-prismor för en ljusstark bild
  • 45º-vinkel
  • 2 förstoringsgrader - 20x och 40x
  • Vattentät
  • Inkl. robust fodrat fodral.
  • Teleskopokular kan köpas för högre förstoring

 

Förstoring 20x och 40x
Frontlinsdiameter 100mm
Synfält v/1000m 44-26m
Närgräns 20m
Vikt 7 kg